Co potřebují

4. září 2007 v 17:46 | mišula |  křečci

Klec:

Velikost klece pro jednoho křečka by měla být minimálně 60 x 25 x 30. Sama mám pár zlatých křečků v kleci o velikosti 50 x 43 x 30. Klec má však tři patra, a také dvěma křečkům stačí prostor takovéto velikosti. Vždy by ale měla být klec rozdělena na několik částí (patra ), aby si zvířata nelezla na nervy. Nezaručuji však, že právě vaši křečci spolu budou chtít bydlet, jelikož Spitty s Drakem jsou první snášenlivý pár, který jsem kdy měla. Vhodná je klec která má alespoň dvě strany z vodorovných mříží, aby po nich křeček mohl šplhat. Tip: Do mezer v drátěném patře zapadávají křečkům nohy, proto je dobré položit do patra kus kartonu, aby mohl křeček chodit po rovném povrchu. Tip 2: Jelikož jsou křečci pěkní bordeláři, a hrabou kde můžou, musíte kolem klece každý den zametat. Jenže když pak začnou být bobky, zrní a podestýlka v koberci je zle. Proto mi mamka vymyslela záchranu. Pod klec dejte plastovou přepravku s plným dnem (já používám cukrářskou ) a už jenom stačí vybírat nepořádek který napadal do přepravky.
Důležité: Kam s klecí: Klec postavte na nějaké klidné místo ke stěně, nejlépe do rohu. Vybrané místo by mělo být světlé, bez průvanu nebo vlhkosti. Pozor! Nesmí být příliš blízko topení, nebo naproti oknu aby do ní svítilo slunce- hrozí přehřátí křečka.

Terárium:

Terárium, pokud se pro něj rozhodnete, musí být o trochu větší než klec, osobně ho však moc nedoporučuji, jelikož není tolik vzdušné jako klec a křeček po skle narozdíl od mříží nemůže šplhat.

Napáječka:

Kromě klece nejnutnější věc. Na trhu je spoustu druhů napáječek, pro vašeho křečka však bude nejvhodnější plastová o velikosti 100 ml. Důležité je, aby měla kovové pitítko (tyčinka, která vede z napáječky, slouží jako brčko ). Stávalo se mi, že jiné napáječky mi křečci zničili. Do terária se dá použít skleněná napáječka, křečci z ní však likvidují gumové části.

Domeček:

Pokud křečkovi pořizujete plastový domeček, dávejte pozor na příliš tenký plast. Křečci ho rádi okusují a takový kousek stříšky z domečku v tlustém střevě dokáže nadělat pěknou paseku. Nejvhodnější jsou domky dřevěné, nebo keramické. Dobře také poslouží keramický květináč či kokosová skořápka. Pokud si chcete pořídit miminka, můžete použít i hnízdní budku pro andulky. Až bude mít vaše samička mladé, budete moct odklopit střechu budky a v klidu pozorovat mláďata.

Výstelka domečku:

Jako výstelku domku (pro křečka to budou peřiny a polštářky ) používám toaletní papír natrhaný na proužky, který nechám pohozený v kleci- křeček si ho sám nanese do domečku. Dobře také poslouží neparfémované papírové kapesníčky (rovněž natrhané ). Také lze použít seno, z kterého si křečci, pokud nemají domek, postaví hnízdo. Pokud domeček mají, obvykle si seno natahají dovnitř stejně jako toaletní papír a kapesníky.

Podestýlka:

Asi nejčastěji používanou podestýlkou pro křečky jsou hobliny. Ty neodsuzuji, jen by v nich neměly být drobné piliny, které se práší a dráždí oči i nos křečka. Podle mně je nejlepší podestýlka z kukuřičných vřeten (německý výrobce ), která se vůbec nepráší a perfektně saje všechnu vlhkost. Absolutně nevhodný je kočkolit, nebo podobný kamínkovitý sajrajt, který se dá použít akorát do kočičích toalet. Pak jsou ale ještě jiné druhy výstelek do kočičích toalet, a ty jsou vyráběny z papíru, nebo dřeva. Takovou výstelku můžete použít (křečka můžete podestýlat skoro všemi výstelkami kočičích toalet, pokud jsou na přírodní bázi ).

Miska:

Není tolik důležitá, jelikož pokud křečkovi krmení nasypete na některá místa v kleci, bude mít o zábavu postaráno při hledání potravy (mimochodem- v přírodě křeček naběhá až deset kilometrů za den aby se uživil ). Na umístění potravy však nevybírejte místa jako je roh klece nebo terária, nebo prostor pod napáječkou (krmení se znehodnotí případným ukápnutím vody do misky, nebo na nasypanou hromádku ). Pokud se však pro misku rozhodnete, vyberte takovou, která se hned nepřevrátí, tzn. kameninovou (tu také křeček nebude okusovat ).

Kolečko na běhání:

Pokud máte dva křečky, nebo hodně prostornou klec, nemusíte běhátko pořizovat. Většina křečků však běhání v kolečku miluje a někteří z nich se dokonce stávají "vrcholovými sportovci" (takový křeček neustále běhá v kolečku, občas se jde nažrat a jinak spí ). Které kolečko je na běhání nejvhodnější, musíte určit vy sami. Každé z nich má své výhody i nevýhody. Pokusím se vám sestavit stupnici koleček- od nejlepšího k tomu nejméně vhodnému.
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

Jakého hlodavce máte doma?

křečka džungarského 43.6% (1383)
křečka sysrkeho 24.6% (779)
potkana 3.3% (105)
myšku 2.2% (69)
činčilu 2.5% (80)
pískomila 2.7% (85)
morče 6.8% (214)
králíka 5.9% (186)
nemám hlodavce (ale chtěla bych) 8.5% (269)

Komentáře

1 Terka Terka | Web | 4. září 2007 v 19:47 | Reagovat

moc pěkný a povedený článek..a hlavně což je velmi důležitý je zajímaví!..=)

2 mišula (majitelka blogu) mišula (majitelka blogu) | E-mail | Web | 5. září 2007 v 15:49 | Reagovat

jojo taky si myslim....diky

3 Biksik Biksik | 19. května 2012 v 20:31 | Reagovat

O_O
Fakt pěkně udělaný!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama